• Powiększ
  • Pomniejsz
  • Normalny

Current Size: 100%

Badania naukowe

W latach 2004-2016 pracownicy Jednostki realizowali szereg prac badawczych:

System wartości młodzieży a zainteresowanie kształceniem w zawodzie pielęgniarskim.

Praca badawcza realizowana w ramach działalności statutowej, zgłoszona na rok 2018.

Badania w aramach projektu mają na celu analizę zainteresowania młodzieży licealnej kształceniem w zawodzie pielęgniarskim, ze szczególnym zwróceniem uwagi na system wartości jako czynnika determinującego aspiracje edukacyjne i wybór  kierunku kształcenia młodego pokolenia. W Polsce podobnie jak w w iększości krajów europejskich odczuwalny jest deficyt personelu pielęgniarskiego. Jedną z istotnych przyczyn tego zjawiska jest brak zainteresowania młodzieży kształceniem w zawodzie pielęgniarskim.

Badania zakładają poznanie czynników, które determinują wybór zawodu przez młodzież, analizę wartości dominujących w systemie wartości młodzieży w wieku 18-20 lat, analizę postrzegania zawodu pielęgniarstkiego przez młodzież, ocenę stopnia zainteresowania młodzieży kształceniem w zawodzie pielęgniarskim, analizę czynników wpływających na zainteresowanie lub brak zainteresowania kształceniem w zawodzie pielęgniarskim. Uzyskane w wyniku badań wyniki pozwolą na ukazanie systemu wartości dominującego w grupie młodzieży 18-20-letniej oraz jego wpływu na wybór kierunku kształcenia, pokazać czynniki determinujące zainteresowanie bądź brak zainteresowania kształceniem w zawodzie pielęgniarskim oraz pomogą określić kierunek działań mających na cerlu skuteczną promocję kształcenia w zawodzie pielęgniarskim.

Kompetencje zawodowe w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych warunkujące efektywność praktyki pielęgniarskiej.

Praca badawcza realizowana w ramach działalności statutowej zgłoszona na rok 2017.

Głównym celem badania jest analiza kompetencji zawodowych realizowanych w nauczaniu studentów pielęgniarstwa i wykorzystywanych w praktyce pielęgniarskiej.

 

Problemy w adaptacji społeczno – zawodowej oraz plany zawodowe studentów pielęgniarstwa.

Praca badawcza realizowana w ramach działalności statutowej zgłoszona na rok 2016.

Badania podjęte w ramach tego projektu mają ukazać główne problemy absolwentów pielęgniarstwa w adaptacji społeczno – zawodowej w placówkach ochrony zdrowia, wskazać główne przyczyny występujących trudności oraz określić czynniki sprzyjające wdrażaniu do pracy  młodej kadry pielęgniarskiej.

 

Przygotowanie pielęgniarek środowiska nauczania i wychowania do realizacji opieki nad dzieckiem z cukrzycą typu 1 w szkole.

Praca badawcza realizowana w ramach działalności statutowej zgłoszona na rok 2015.

Celem badania było określenie m. inn. poziomu wiedzy pielęgniarek środowiska wychowania i nauczania nt. aspektów prawnych podejmowania opieki nad dzieckiem z cukrzycą typu 1 oraz ocena zapotrzebowania na szkolenia pielęgniarek z zakresu zasad opieki nad dzieckiem z cukrzycą.

 

Wpływ pracy na wybrane elementy stylu życia pielęgniarek/pielęgniarzy.

Praca badawcza realizowana w ramach działalności statutowej zgłoszona na rok 2014.

Temat stanowi próbę zapoznania się z problemem wpływu pracy na sposób odżywiania, częstotliwość występowania nałogów, stosowania leków i substancji psychoaktywnych przez grupę zawodową .

 

Wybrane czynniki ryzyka chorób układu krążenia występujące wśród uczniów szkół warszawskich po osiemnastym roku życia.

Praca badawcza realizowana w ramach działalności statutowej zgłoszona na rok 2013. Badania przeprowadzone w ramach tematu były podstawą do przygotowania rozprawy doktorskiej dr n. o zdr. Marioli Pietrzak.

Celem badania było poznanie czynników wpływających na kształtowanie zachowań zdrowotnych u młodzieży w okresie dojrzewania.

Projekt zakładał analizę występowania wybranych czynników ryzyka Chorób Układu Krążenia. Po uzyskaniu wyników badań analizie poddano występowanie podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi i tętna, nadwagi, otyłości, stosowania używek oraz stresu.

 

Działania profilaktyczne zawodowych zagrożeń zdrowia pielęgniarek/pielęgniarzy w województwie mazowieckim.

Praca badawcza realizowana w ramach działalności statutowej zgłoszona na rok 2011. Praca stanowi kontynuację badań podjętych w ramach tematu zgłoszonego na 2006 rok, które wykazały potrzebę prowadzenia działań profilaktycznych w związku z licznymi zagrożeniami zdrowia występującymi na stanowisku pracy pielęgniarki/pielęgniarza.

 

Satysfakcja pacjenta jako wskaźnik poziomu jakości opieki zdrowotnej w POZ.

Praca badawcza realizowana w ramach działalności statutowej zgłoszona na rok 2009 i kontynuowana w roku 2010 

 

Badanie potrzeb zdrowotnych i opiekuńczych pacjentów przewlekle chorych leczonych w domu.

Realizowany w latach 2008-2009 w ramach projektu InterRAI temat pracy własnej dr n. o zdr. Grażyny Wójcik.

 

Zawodowe zagrożenia zdrowia pielęgniarek w województwie mazowieckim.

Praca badawcza w ramach działalności statutowej zgłoszona na rok 2006. Problematyka zawodowych zagrożeń zdrowia pielęgniarek była podstawą do przygotowania rozprawy doktorskiej dr n. o zdr. Zofii Sienkiewicz. Zagadnienia zagrożenia zdrowia pielęgniarek związane są z rozwojem dyscypliny naukowej „zdrowie publiczne”, będącej przedmiotem działalności jednostki oraz potrzebami edukacyjnymi w wyższym szkolnictwie pielęgniarskim.

 

Analiza systemu kształcenia pielęgniarek w uczelniach w Polsce  i w Holandii, zachodzących w tym zakresie przemian, w świetle regulacji europejskich oraz wymogów WHO i uwarunkowań społecznych. Określenie czynników kształtujących  zainteresowania studiami (nr rej. 2 P05D 018 27).

Realizowany w  latach 2004 – 2006 projekt badawczy finansowany przez Komitet Badań Naukowych. Kierownikiem projektu była Pani  prof. dr hab. Irena Wrońska. Projekt ten realizowano we współpracy z Zakładem Pielęgniarstwa Klinicznego (głównym wykonawcą była dr Ewa Kądalska).

 

W roku 2009 zgłoszono do Konkursu badań własnych trzy tematy prac (stanowiących przygotowanie
do otwarcia przewodów doktorskich).

 

  1. Problemy w adaptacji zawodowej studentów pielęgniarstwa – dr Anny Leńczuk-Gruba
  2. Funkcjonowanie rodzin dzieci chorych na cukrzycę typu 1. – dr Ewy Kobos
  3. Samoocena stanu zdrowia mężczyzn w wieku 40-60 lat w aspekcie wybranych elementów stylu życia. – dr Anny Idzik

W wyniku postępowania konkursowego projekt badawczy dr Ewy Kobos otrzymał finansowanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ponadto pracownicy Zakładu realizują prace badawcze, nie posiadające numeru rejestracyjnego Uczelni. Tematami badawczymi realizowanymi w zakładzie są: „Satysfakcja pacjenta ze świadczeń zdrowotnych w SPZOZ Warszawa – Wola (na przykładzie 11 przychodni lekarskich)”, „Zachowania zdrowotne u osób z chorobą niedokrwienną serca po 50 roku życia”, „Zachowania zdrowotne młodzieży akademickiej  na przykładzie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej”, „Komunikowanie się z podopiecznym a realizacja zadań zawodowych”,  „Zastosowanie poradnictwa w praktycznej działalności pielęgniarki”, „Przygotowanie pielęgniarki do edukacji zdrowotnej”, „Postawy pielęgniarek wobec śmierci”, „Styl życia młodzieży”. Uzyskany materiał badawczy po opracowaniu badań i  analizie statystycznej przygotowywany jest do opublikowania w czasopismach medycznych.