• Powiększ
  • Pomniejsz
  • Normalny

Current Size: 100%

Ogłoszenia

Cukrzyca: Znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny

Pracownicy Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych, Opiekun i studenci Studenckiego Koła Naukowego ZACZNIJ od PODSTAW oraz członkowie zarządu Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniu związanym z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy.

Hasło tegorocznego dnia:  Cukrzyca: Znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny

Oceń ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 JUŻ DZIŚ

https://ocena-ryzyka.pfed.org.

Pracownik Jednostki konsultantem wojewódzkim w dziedzinie Pielęgniarstwa Rodzinnego

Dr n o zdr. Mariola Pietrzak nowym konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pielęgniastwa rodzinnego.

Milo nam poinformować, że pracownik naszego Zakładu -  Pani dr n. o zdr. Mariola Pietrzak została powołana na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego. Akt mianowana otrzymała z rąk Wojewody Mazowieckiego - Konstantego Radziwiłła podczas uroczystości  w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w dniu 12 stycznia 2023.

Poniżej zamieszczamy link do wydarzenia na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego:

Wręczenie powołań oraz podziękowania Wojewódzkim Konsultantom Medycznym - Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna 17-18.11.2022

W dniach 17-18 listopada 2022 r., odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna "Wsparcie i rozwój pielęgniarstwa na Ukrainie - wyzwaniem dla społeczności pielęgniarskiej Europy", zorganizowana przez Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM we współpracy z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim, Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych oraz Okręgowymi Izbami Pielęgniarek i Położnych. Partnerami  międzynarodowymi  wydarzenia były: Centre for Nursing Development of the Ministry of Health of Ukraine, International Council of Nurses i European Federation of Nurses Associations.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Jego Magnificencji Rektora WUM - prof. Zbigniewa Gacionga.

Spotkanie - prowadzone przed dr Grażynę Wójcik -  zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Władz Rektorskich WUM oraz Dziakańskich WNoZ

W konferencji udział wzięli również przedstawiciele innych uczelni w Polsce, konsultanci krajowi ds. pielęgniarstwa, a także reprezentanci ważnych, polskich i zagranicznych instytucji związanych z pielęgniarstwem, wśród których byli: dr Kateryna Balabanova – Dyrektor "Center for Nursing Development of the Ministry of Health of Ukraine", Zofia Małas – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Howard Catton – Prezes International Council of Nurses, Geneva oraz Paul De Raeve – Sekretarz Generalny European Federation of Nurses Associations, Belgium/EU. Wśód zaproszonych gości nie zabrakło pielęgniarek oraz studentów z Ukrainy.

Głównym celem wizyty pielęgniarek i położnych  z Ukrainy było budowanie współpracy między liderami pielęgniarstwa, ośrodkami naukowymi i organizacjami kluczowymi dla rozwoju pielęgniarstwa w Polsce i na Ukrainie w obszarze naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym.

Losowanie nagród

Szanowni Państwo

Poniżej zamieszczamy wyniki losowania nagród dla osób, które wzięły udział w ochodach Światowego Dnia Cukrzycy 2022. Nagrody będzie można odbierać w Sekretariacie Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych, (pok. 212 na drugim piętrze budynku na Ciołka 27).

Po nagrody prosimy zgłaszać się od dnia 21 listopada (poniedziałek)

Nr nagrody

Wylosowany numer karteczki

1

45

2

1

3

58

4

40

5

36

6

67

7

81

Obchody Światowego Dnia Cukrzycy 2022

Szanowni Państwo

Pracownicy Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk społecznych i Medycznych, członkowie zarządu Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii oraz Opiekun i studenci Studenckiego Koła Naukowego ZACZNIJ od PODSTAW serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniu związanym z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy.

Hasło tegorocznego dnia:  CUKRZYCA: EDUKACJA CHRONI NASZE JUTRO

Oceń ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 JUŻ DZIŚ

https://ocena-ryzyka.pfed.org.pl/

Praca Sekretariatu w okresie wakacyjnym

Szanowni Państwo

W związku z trwającym okresem urlopowym, informujemy, że Sekretariat Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych będzie nieczynny w dniach 16 sierpnia - 9 września 2022 r.

W związku z powyższym uprzejmie proszę o odbieranie wszelkich pozostawionych w Sekretariacie dokumentów do dnia 12 sierpnia lub zgłaszanie się po nie od dnia 12 września.

Problem z kontaktem telefonicznym

Szanowni Państwo

W ostatnim czasie z powodów od nas niezależnych, związanych z pracami budowlanymi prowadzonymi w pobliżu budynku na Ciołka, mogą wystąpić problemy z kontaktem telefonicznym, mogą również występować przerwy w dostępie do Internetu. Prosimy o kontakt mailowy, staramy się odpowiadać na każdą wiadomość, choć może się to odbywać z opóźnieniem.

Za utrudnienia bardzo przepraszamy.

Nieczynny Sekretariat

Szanowni Państwo

W związku z oddelegowaniem pracownika Sekretariatu do prac w Dziakanacie WNOZ informujemy, że Sekretariat Jednostki będzie nieczynny w dn. 24 maja 2022. W przypadku konieczności złożenia/odbioru dokumentów bardzo prosimy o kontakt mailowy z Sekretariatem zps@wum.edu.pl. 

Za utrudnienia przepraszamy.

Insulina hormonem życia. 100 lecie odkrycia.

W 1921 roku w Toronto, w Kanadzie, Frederick Banting i Charles Best rozpoczęli eksperymenty mające na celu uzyskanie insuliny dostępnej w formie możliwej do zastosowania w leczeniu. Pierwszym pacjentem leczonym z sukcesem insuliną był 14-letni Leonard Thompson, a drugim dr Joe Gilhurst (lekarz zajmujący się cukrzycą). Jako datę rozpoczęcia skutecznego leczenia insuliną na świecie przyjmuje się 23 stycznia 1922 r. 

Zachęcamy do obejrzenia albumu „Insulina hormonem życia. 100 lecie odkrycia” i podzielenia się swoimi wrażeniami i odczuciami związanymi z wyobrażeniem insuliny , przedstawionymi oczami dziecka. 

https://www.youtube.com/watch?v=pv_39beAX0E

Oceń ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 dla Siebie lub dla kogoś kogo kochasz. Zrób to już dziś!

Oceń ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 dla Siebie lub dla kogoś kogo kochasz. Zrób to już dziś!

Szanowni Państwo

W 2021 roku mineła 100 lat od odkrycia insuliny - zgodnie uznawanego przez większość ekspertów za największe odkrycie medyczne XX wieku.

Od tego czasu medycyna dokonała wielu kolejnych postępów, przekształcając cukrzycę z choroby śmiertelnej w chorobę przewlekłą. Niemniej cukrzyca stanowi wyzwanie dla całego systemu opieki zdrowotnej.

Na świecie chorujących na cukrzycę jest obecnie blisko pół miliarda ludzi i liczba ta wciąż rośnie. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna szacuje, że jeśli nie uda się podjąć zdecydowanych kroków, w ciągu najbliższych 25 lat liczba chorujących na cukrzycę przekroczy 700 milionów.

U połowy chorych cukrzyca wciąż pozostaje nierozpoznana. Druga połowa, ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, ma oznaki późnych powikłań. 

Członkowie Polskiej Federacji Edykacji w Diabetologii przygotowali kwestionariusz do oceny ryzyka cukrzycy z elemantami edukacji w tym zakresie. 

Zachęcamy do jego wypełnienia

https://ocena-ryzyka.pfed.org.pl/ 

Kwestionariusz FINDRISC (Finnish Diabetes Risk Score) ocenia  ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.  Udostępnij test członkom swojej rodziny, przyjaciołom i znajomym.