ZARYS DZIAŁALNOŚCI

Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych będąc jednostką Wydziału Nauki o Zdrowiu realizuje cele wynikające z istoty funkcjonowania Wydziału, a w szczególności  w zakresie wsparcia i doradztwa w planowaniu rozwoju zawodowego przyszłych pielęgniarek. Pracownicy Zakładu prowadzą zajęcia dydaktyczne dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia Kierunku Pielęgniarstwo oraz dla studentów stacjonarnych pierwszego stopnia Kierunku Dietetyka, Ratownictwo Medyczne, Położnictwo, również dla studentów studiów niestacjonarnych pierwszego stopnia Kierunku Położnictwo.

Tematy/zakres działalności naukowo-dydaktycznej:

- System wartości młodzieży, a zainteresowanie kształceniem w zawodzie pielęgniarskim.

- Kompetencje zawodowe w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych warunkujące efektywność praktyki pielęgniarskiej.

- Problemy w adaptacji społeczno – zawodowej oraz plany zawodowe studentów pielęgniarstwa.

- Opieka nad dzieckiem z cukrzycą typu 1.

- Wpływ aktywności zawodowej na wybrane elementy stylu życia pielęgniarek.

- Czynniki ryzyka chorób przewlekłych występujące wśród młodzieży szkolnej.

- Ocena samotności i zagrożenia depresją wśród:

(a) młodzieży, (b) ludzi młodych i starszych, (c) osób studiujących lub pracujących, (d) pacjentów w trakcie hospitalizacji lub leczonych ambulatoryjnie.

- Ocena występowania uzależnień wśród młodzieży, studentów, ludzi młodych.

- Praca emocjonalna w zawodach zaufania publicznego.

- Rozwój krwiodawstwa – uwarunkowania społeczne.

- Epidemiologia chorób cywilizacyjnych.

- Podnoszenie jakości kształcenia studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu.

- Problematyka wykorzystania wyników badań naukowych w praktyce klinicznej.

- Kształtowanie postaw zawodowych studentów.

- Badania interdyscyplinarne z uwzględnieniem nowoczesnych technik analitycznych z zakresu metabolomiki i medycyny molekularnej.

- Kształcenie podyplomowe absolwentów kierunków medycznych.