Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna 17-18.11.2022

W dniach 17-18 listopada 2022 r., odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna "Wsparcie i rozwój pielęgniarstwa na Ukrainie - wyzwaniem dla społeczności pielęgniarskiej Europy", zorganizowana przez Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM we współpracy z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim, Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych oraz Okręgowymi Izbami Pielęgniarek i Położnych. Partnerami  międzynarodowymi  wydarzenia były: Centre for Nursing Development of the Ministry of Health of Ukraine, International Council of Nurses i European Federation of Nurses Associations.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Jego Magnificencji Rektora WUM - prof. Zbigniewa Gacionga.

Spotkanie - prowadzone przed dr Grażynę Wójcik -  zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Władz Rektorskich WUM oraz Dziakańskich WNoZ

W konferencji udział wzięli również przedstawiciele innych uczelni w Polsce, konsultanci krajowi ds. pielęgniarstwa, a także reprezentanci ważnych, polskich i zagranicznych instytucji związanych z pielęgniarstwem, wśród których byli: dr Kateryna Balabanova – Dyrektor "Center for Nursing Development of the Ministry of Health of Ukraine", Zofia Małas – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Howard Catton – Prezes International Council of Nurses, Geneva oraz Paul De Raeve – Sekretarz Generalny European Federation of Nurses Associations, Belgium/EU. Wśód zaproszonych gości nie zabrakło pielęgniarek oraz studentów z Ukrainy.

Głównym celem wizyty pielęgniarek i położnych  z Ukrainy było budowanie współpracy między liderami pielęgniarstwa, ośrodkami naukowymi i organizacjami kluczowymi dla rozwoju pielęgniarstwa w Polsce i na Ukrainie w obszarze naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym.